Kombi Hangi Ayarda Çalıştırılmalı

Kombilerde ısı derecesi hem sıcak su hem de ısıtma anlamında aynı olmaz. Bu durumu etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. İşte o faktörler;

  1. Kombi marka model ve çeşit değişikliği

Kombi denildiği vakit akla tek bir marka model veya çeşit gelmez. Kombi konusunda birçok marka ve bu markaların kendi içinde farklı modelleri bulunmaktadır. Ayrıca kombiler binaların özelliklerine göre; hermetik, yoğuşmalı ve bacalı olarak ayrılmaktadır. Üretimi yapılan her tür kombide minimum maksimum ısı dereceleri aynı olmaz. Bu yüzden kombi ayarı her kombide farklı olabileceğinden net bilgiler verilemez.

kıombi-ayari

  1. Dairenin bulunduğu konum

Her daire aynı katta değildir. En üst katta, en alt katta ve ara katta bulunan kombilerin ısı ayarları hiçbir zaman aynı olmaz. Kombi marka modeli ve çeşidi aynı olsa dahi en üst ve en alt kattaki kombilerin ısı ayarı her zaman daha yüksek olur. Ara katta ise üst ve alt kattan sıcaklık geldiği için kombi ayarı daha düşük olur. Dairenin bulunduğu konum sebebi ile ısı ayarı da aynı olmaz diyebiliriz.

  1. Kullanıcı beklentisinin farklı olması

Her bir kombi kullanıcısının beklentisi aynı değildir. Kullanıcıların bazıları daha sıcak ortam bazıları ise daha ılık bir ortam isteyebilir. Kullanıcı beklentisi farklı olduğu için de kombinizi şu ayarda kullanırsanız daha iyi olur gibi bir bilgi sunamayız. Beklentiniz ne ise kombiyi o sıcaklıkta çalıştırmanızı tavsiye ederiz.

  1. Isı yalıtımı durumu

Her binada ısı yalıtımı var diye bir kural yoktur. Yeni yapılan binaların çoğunda ısı yalıtımı olur ancak eski binaların genelinde yoktur. Isı yalıtımı olsa dahi ısı yalıtımı ne derece iyi bu da önemlidir. Isı yalıtımı iyi olan bir binada kullanılan kombi ile ısı yalıtımı olmayan binada kullanılan kombinin ısı ayarları hiçbir zaman aynı olmaz. Isı yalıtımı sayesinde kombi ayarı düşük olsa bile beklentine yanıt alınabilir, ısı yalıtımı yoksa da kombi ayarı her zaman yüksek olur. Bu yüzden de ısı ayarı konusunda net bilgi vermek mümkün değildir.

Kombi Isı Ayarı Hakkındaki Önerimiz

Kombinizde hem sıcak su için hem de kalorifer için iki ayrı ısıtma ayarı bulunur. Bu ayarları kombinizin marka modeli ya da çeşidine bağlı olarak sıcak su veya kalorifer düğmeleri ile ya da +,- düğmeleri ile kendiniz beklentinize bağlı olarak ayarlamalısınız. Ayar neticesinde ısı yüksek gelirse ayarı düşürebilir, düşük gelirse yükseltebilirsiniz. İdeal konfor sıcaklığınızı belirlediğiniz zaman da kombi ayarı ile sürekli oynamayın, sabit bir ısı ayarında cihazı kapatmadan kullanın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir